KULISY WARSZAWSKIEGO RATUSZA
- ISBN: 9788365157799
- formata 145×210 mm
- okładka: miękka ze skrzydełkami
- liczba stron: 236
- cena okładkowa: 32,00
Wizja niedalekiej przyszłości (2025 rok), w której legalna będzie śmierć na życzenie. Eutanazja zatwierdzona europejskim prawem, realizowana w luksusowych ośrodkach na całym świecie. Brzmi niewiarygodnie? Czy proroczo? A może na europejskich salonach już żywo się o tym dyskutuje? Migalski w „Wielkim finale” tworzy ten rachunek prawdopodobieństwa podając nam gotowe rozwiązanie na starzejącą się w ekspresowym tempie Europę, ale decyzję o śmierci może podjąć każdy, bez względu na wiek. To poniekąd traktat filozoficzny, bo przecież sam pomysł zdać musi jeszcze egzamin na humanitaryzm, a wiwisekcji poddane zostaną: przyjaźń, miłość, egoizm, samotność i wiara. Marek, główny bohater postanawia zakończyć swoje barwne i wielkoświatowe życie mając ledwie 50 lat. Miejscem ostatecznego przeznaczenia stanie się ekskluzywny ośrodek w Gambii („Great Final”). Życie na samym jego końcu sprawi mu jednak psikusa. Wodzony na pokuszenie przez piękną prostytutkę Magdę, raz jeszcze poddany zostanie próbie. A może to tylko fantasmagoria, a od raz podjętej decyzji nie ma powrotu?
Jarosław Czechowicz chce zrozumieć książki, które czyta. Niby oczywiste, ale jednak nie w czasach, w których opisy i oceny literatury w przestrzeni publicznej ograniczają się do prostego „lubię – nie lubię”, przyznawania gwiazdek albo sporządzania rankingów popularności. Jarosław Czechowicz do sporządzenia pogłębionej analizy i oceny tekstu potrzebuje wiedzy na temat autora. Interesują Czechowicza nie tylko książki same w sobie, ale również pisarze, którzy za nimi stoją – ich doświadczenia, wizje życia i literatury. Dlatego spotyka się z pisarzami w rozmowach. W bardzo szerokim znaczeniu słowa „spotkanie”. Bernadetta Darska, krytyczna literacka, napisała o książce: To zbiór uważnych rozmów o życiu z książkami na co dzień – dla każdego, komu nieobce jest myślenie. To dowód pasji i przekonania, że pisanie i czytanie mówią nam coś ważnego i czynią z nas innych ludzi. To efekt wiary w to, że z pisarzami trzeba rozmawiać, a wywiady stanowić mogą znakomite uzupełnienie literatury i dowód pisarskiego zaangażowania w rzeczywistość. Jarosław Czechowicz pisze, czyta, rozmawia, myśli. Ma pasję. Czegóż chcieć więcej?
„Uratowany rysunkami” to autobiografia malarza i rzeźbiarza Waltera Spitzera, który jako żydowski chłopiec urodzony w polskim Cieszynie przeżył holokaust.